KryptoChemik.PL

Kryptowaluty, technologia blockchain, ...

Bitcoin Pizza Day

22 maja 2010 roku programista Laszlo Hanyecza zapłacił za dwie pizze z pizzerii Papa John`s … 10 000 Bitcoinów.

Można i należy do tego podejść na co najmniej dwa sposoby.

Po pierwsze została wykonana transakcja z użyciem nowego pieniądza – kryptowaluty Bitcoin. To co do tej pory nie miało praktycznego zastosowania oraz wymiernej wartości zaistniało w realnym świecie. Powstał precedens, na bazie którego zaczęło się zastosowanie Bitcoina do płatności, co otworzyło też drogę kolejnym tego typu rozwiązaniom (poza forkami Bitcoina).

Po drugie możemy ocenić jak bardzo na przestrzeni zaledwie 11 lat (mamy 11 Dzień Pizzy Bitcoina) zmieniła się (i wahała w trakcie) wartość Bitcoina. Od poziomu ceny trudnej wówczas do ocenienia, mówiąc dyplomatycznie prawie żadnej, do wartości jaką ma obecnie.

W owym czasie (wg ceny pizzy w USD) orientacyjnie 10000 BTC = 25 USD → 1 BTC = 0,0025 czyli poniżej jednego centa (grubo poniżej jednego grosza) …

To daje do myślenia jakie przebicie (w skali lat) może wystąpić na kryptowalucie i wyjaśnia dlaczego tak wielu ludzi zainteresowało się kryptowalutami, niestety w większości przypadków tylko z punku widzenia ceny (UWAGA NA WAHANIA !).

A tak naprawdę kryptowaluty dają nam możliwość stworzenia zdecentralizowanego pieniądza, niezależnego od banków i rządów, które ustalają swoją cenę w interesach tych, którym służą, i do tego nie związane z rynkiem. Bitcoin jest niewątpliwie przykładem zdecentralizowanego pieniądza. Z tym, że …

  1. Co do decentralizacji, przy tak dużej trudności wydobycia, powodującej koncentrację kopania w kilku dużych ośrodkach, to wg mnie nie można już mówić o decentralizacji. Przekroczenie 51% (zmowa, przejęcie) staje się coraz bardziej realne, a to pozwala na zmianę reguł gry.
  2. Wahania ceny, którym regularnie podlega Bitcoin (nawet ostatni pik i zjazd praktycznie 2 razy) nie kwalifikują go do bycia wyznacznikiem wartości. Jest bardziej spekulacyjny. Wypowiedzi np. Elona Muska wpływają na wzrost a następnie spadek ceny. Kto umie (czytaj wiedział !!) jak to wykorzystać ten … zarobił.
  3. Jeszcze co do spekulacji i WARTOŚCI. Moje specyficzne zdanie na temat Bitcoina (innych wahających się mocno kryptowalut, może z wyjątkiem stablecoinów) się nie zmieniło:
“Jeśli masz 1 Bitcoina kupionego za X innej waluty, to masz 1 Bitcona … Ile jest on wart w danej walucie X możesz dopiero powiedzieć kiedy go sprzedasz. I wtedy … nie masz już 1 Bitcoina.”
Jacek 'Hodża’ Paciorek

 

Zwróciliście uwagę na wykresy (czerwone) kryptowalut (np. aktualne spadki podążają trendem za “królem” Bitcoinem) i na wykresy zielone stablecoinów? Np. Tether USDT. Ciekawe są piki na stablecoinach skorelowane z korektami na Bitcoinie. Kolejny przykład Binance USD BUSD.

Ciekawe do jakiego poziomu musi spaść udział Bitcona w rynku kryptowalut (2021-05-24 45,9%), aby takie podążanie większości kryptowalut przestało mieć miejsce? Czyli aby nabrały własnej, nie dziedziczonej po Bitcoinie, wartości. A co z forkami? I czy będzie wtedy kolejny “król”?

Smacznego Bitcoina ☺ Mamy Dzień Pizzy Bitcoin (Bitcoin Pizza Day)

PS Gdzie ew. szukać decentralizacji a więc i wolności? Tam gdzie w rękach większości ludzi, firm, organizacji pozarządowych mogą być tzw. masternody. Gdzie trudność wydobycia lub bicia nie spowoduje koncentracji w rękach garstki. Zbliżone założenia ma ZENIQ, gdzie każdy ZENIQ Huby ‘01’ jest masternodem i jest w naszych rękach. Czas pokaże na ile zostaną zrealizowane założenia.

Zobacz Ekosystem ZENIQ & Safir

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń na górę